olvasás: 3 perc
Gépi látás az Ipar 4.0 szolgálatában: Mi is az a computer vision? – 1. rész
A gépi látás a mesterséges intelligencia egyik legizgalmasabb és egyben legdinamikusabban fejlődő területe, ezért fontos szerep hárul rá az Ipar 4.0 víziójának megvalósításában, melynek alapját az emberek és a gépek közötti folyamatos kommunikáció és együttműködés képezi. Az alábbi cikkünkben most részletesen ismertetjük a gépi látás fogalmát és elmondjuk, hogy miben is rejlik az egyre népszerűbb technológia jelentősége.

Mit jelent a gépi látás?
Az adatokból számtalan értékes következtetést vonhatunk le, továbbá azokra építve predikciókat tehetünk. Adat azonban számos eltérő módon keletkezhet, a gépi látás esetében például a képalapú információt tekintjük bemeneti adatnak, melyet a számítógépek értelmeznek, majd ez alapján különböző döntéseket hoznak meg. A technológia tehát támogatja az emberi döntéseket, illetve bizonyos helyzetekben képes egy az egyben dönteni humán erőforrás bevonása nélkül.
Szemléltetésként vegyünk egy egyszerű példát: a parkolóház kijáratánál felemelkedő sorompót. Ahhoz, hogy a művelet végbemenjen és autónkkal elhagyhassuk az épületet, szükség van egy berendezésre, mely felismeri a rendszámunkat. A gép a rendszámtábláról készített felvétel alapján képes beazonosítani a betűket és a számokat, majd azokat össze tudja vetni a fizetőautomatából érkező információval. Ha azt a visszacsatolást kapja, hogy kifizettük a parkolást, akkor felemeli a sorompót, és az út megnyílik előttünk.
Miért fontos a gépi látás?
A gépi tanulásos technológiák fellendülését alapvetően két dolog határozta meg: a kép formátumú adat rohamtempóban történő termelődése és a megnövekedett számítási kapacitások. Ezek tökéletes alapnak bizonyultak a gépi látás fejlődéséhez és a mindennapi életünket megkönnyítő, szélesebb körű alkalmazásához. Ma már elmondható, hogy a gépek gyorsabban és pontosabban képesek reagálni bizonyos vizuális inputokra, mint az emberek. Nem csoda, hogy az utóbbi időben a vállalatok is felismerték a technológiában rejlő potenciált és fokozatosan vezetik be a gépi látás alapú megoldásokat az autonóm vezetéstől a kiskereskedelmen át az egészségügyig.
De vajon milyen alkalmazási területei és üzleti hasznai vannak a gépi látásnak a különböző iparágakban és a gyártó vállalatoknak hogyan érdemes belekezdeniük a technológia alkalmazásába?
A következő cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ!
Ön is szeretne élni a digitalizáció lehetőségeivel? Akkor ismerje meg Stratis szolgáltatási portfólióját, melyben minden olyan elem megtalálható, amely lehetővé teszi, hogy egyedi megoldást nyújtsunk a termelő vállalatok egyedi problémáira!
A szerzőről

Gáspár Sándor a Stratis mesterséges intelligenciával foglalkozó területét vezeti 2020 óta és több, mint 20 éve foglalkozik data science-szel. Csapatával nagyvállalatok számára fejleszt gépi tanulásra, prediktív analitikára épülő döntéstámogató megoldásokat ügyfeleink meglévő adatvagyonának kiaknázásával. Ezen kívül mély neurális hálókra épülő NLP és machine vision megoldásokkal segíti ügyfeleink meglévő folyamatainak automatizálását.